Kredyty gotówkowe bez BIK

 

 

Kredyty gotówkowe bez BIK to oferta skierowana do osób, które nie mają doskonałej historii kredytowej. Negatywne wpisy w BIK to jeden z najczęstszych powodów odrzucania wniosków przez banki i firmy pożyczkowe. Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą być kredyty gotówkowe bez BIK. Jak to działa?

Spis treści:

Czym są kredyty gotówkowe bez BIK?

Kredyty gotówkowe bez BIK są pomocą dla osób, które z powodu negatywnych wpisów w bazach spotkały się z odrzuceniem wniosku o wsparcie finansowe. Historia kredytowa to jeden z czynników wpływających na wynik scoringu. Jeżeli nasz wniosek zostanie odrzucony w banku, warto skorzystać z alternatywnych rozwiązań. Kredyt bez BIK to oferta, którą trudniej znaleźć na rynku, ale jest to możliwe. Instytucje udostępniające taką możliwość nie sprawdzają bazy BIK lub po prostu patrzą przychylnym okiem na osoby z wpisami w wyjątkowych przypadkach. Historia kredytowa to nie jedyny czynnik wpływający na akceptację lub odrzucenie wniosku. 

Wśród czynników wpływających na scoring znajdują się również:

 • dochody,
 • koszty utrzymania,
 • obecne zadłużenie,
 • oraz szereg innych, które można nazwać cechami osobowymi.

Dla kogo kredyty gotówkowe bez BIK?

Jednocześnie należy podkreślić, że nie każdy ma szansę na otrzymanie kredytu bez BIK. Jeżeli masz zbyt dużo zaciągniętych zobowiązań, Twój wniosek prawdopodobnie zostanie odrzucony. Dotyczy to również osób, które podlegają egzekucji komorniczej lub są prowadzone wobec nich działania windykacyjne. Kto w takim razie może liczyć na kredyty gotówkowe bez BIK? Są to przede wszystkim trzy grupy klientów:

 • Osoby, które posiadają wpisy w BIK o spłaconym już zadłużeniu. Wielu dłużników zapomina, że fakt spłaty nie oznacza, że negatywny wpis znika. BIK przechowuje takie informacje nawet do 5 lat od dnia uregulowania długu.
 • Druga grupa to wnioskodawcy, którzy mają niewielkie zadłużenie. Jeżeli opóźnienie w spłacie wynosiło mniej niż 60 dni, a zadłużenie było niewielkie, wpis nie trafi jeszcze do BIK, a wniosek może być zaakceptowany. 
 • Ostatnia grupa może być szczególnie zaskakująca. Są to wnioskodawcy, którzy nie mają żadnej historii kredytowej. Oznacza to, że dotychczas nie zaciągnęli żadnego zobowiązania finansowego: kredytu w banku, pożyczki pozabankowej, zakupów na raty. W takiej sytuacji może pojawić się problem z otrzymaniem pozytywnej decyzji w sprawie kredytu na wysoką kwotę i długi okres kredytowania.

Pamiętaj! Jeżeli należysz do jednej z tych grup, nie masz gwarancji otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej, ale istnieje taka szansa.

Kiedy można trafić do BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja, która gromadzi, przechowuje i udostępnia informacje dotyczące zobowiązań w instytucjach finansowych. Wpisy dotyczą zarówno osób fizycznych, jak i banków. Co ważne, dane na swój temat w BIK możesz sprawdzić w dowolnym momencie. Nie masz jednak możliwości przejrzenia wpisów na temat innych osób. Takie prawo mają przede wszystkim: instytucje finansowe oraz podmioty gospodarcze. 

Uwaga!  BIK gromadzi nie tylko negatywne, ale również pozytywne informacje! Pozytywne wpisy stanowią 90% całej bazy.

BIK współpracuje z ponad 700 instytucjami finansowymi. Wśród nich pojawiają się:

 • banki komercyjne i spółdzielcze,
 • Krajowe Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe,
 • firmy pożyczkowe,
 • firmy leasingowe i faktoringowe.

Jeżeli spóźnimy się ze spłatą zobowiązania w jednej z tych instytucji, nasze dane trafią do BIK.

Jakie warunki należy spełniać, wnioskując o kredyt bez BIK?

Kiedy składamy wniosek o kredyt gotówkowy bez BIK, musimy spełniać kilka podstawowych warunków. Pierwszy z nich to ukończenie 18 roku życia. Tutaj należy podkreślić, że jest to umowna granica, ale zazwyczaj kredytodawcy ją podnoszą nawet do 25 lat. Następnie należy zwrócić uwagę na obowiązek posiadania obywatelstwa Polski. Instytucje finansowe w Polsce rzadko decydują się na udostępnienie swoich ofert również obcokrajowcom. Oprócz tego musimy posiadać ważny dowód osobisty, konto w banku, adres e-mail oraz numer telefonu. Te rzeczy będą nam potrzebne do złożenia wniosku o kredyt gotówkowy bez BIK. 

Ponadto pojawia się również kwestia źródła dochodu. Musisz uzyskiwać takie dochody, które pozwolą Ci na spłatę zobowiązania w terminie. Wśród akceptowanych pojawiają się:

 • umowa o pracę,
 • umowy cywilnoprawne,
 • samozatrudnienie,
 • działalność rolnicza,
 • kontrakt,
 • dzierżawa,
 • najem,
 • inne opodatkowane źródła dochodu.

Banki preferują zazwyczaj klientów ze stabilnym zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę. Wszystko zależy jednak od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy. Jeżeli nie otrzymamy kredytu w banku, zawsze możemy złożyć wniosek w firmie pożyczkowej. Tam łatwiej znajdziemy kredyty bez sprawdzania baz dłużników.