Jak sfinansować zakup samochodu? Najprościej zrobić to gotówką, tyle że nie każdy ma na koncie wolnych kilkadziesiąt tysięcy złotych czy nawet więcej, jeśli marzeniem jest auto z wyższej półki. Brak własnych środków na szczęście nie musi być przeszkodą, ale która metoda finansowania będzie najlepsza?
Jakie samochody są dostępne na kredyt?
Śmiało można powiedzieć, że praktycznie wszystkie, choć zależy to od rodzaju zaciąganego kredytu. Banki nie są zbyt chętne do pożyczania pieniędzy na auta stare, w nienajlepszym stanie, ta zasada dotyczy jednak tylko kredytów samochodowych. Przy kredytach gotówkowych wiek pojazdu nie ma znaczenia i jak najbardziej da się dzięki niemu kupić także samochód używany, oferowany przez skup aut Bydgoszcz.
Różnica wynika z tego, że kredyt samochodowy jest kredytem celowym, czyli na ściśle określony wydatek, w tym przypadku pojazd, prócz tego kredytowane auto staje się zabezpieczeniem pożyczki. Z kolei pieniądze z kredytu gotówkowego klient ma prawo wydać według własnego uznania, dlatego to idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują mniejszej kwoty na pojazd z drugiej ręki, bo nie chcą nowego samochodu lub w tej chwili nie stać ich na aż tak poważny wydatek.
Kredyt samochodowy opłaca się brać przede wszystkim na auto nowe. Formalności da się często załatwić na miejscu u dealera, ale można też udać się osobiście do banku i tą drogą zaciągnąć kredyt. Dobre warunki oferują banki samochodowe, tworzone przez duże koncerny motoryzacyjne, choć zazwyczaj pożyczają one pieniądze tylko na zakup własnych marek. Kredyty samochodowe różnią się oprocentowaniem, dlatego dobrym pomysłem będzie sprawdzenie przynajmniej kilku ofert konkurencyjnych banków, pamiętając przy tym, że oprocentowanie to tylko jeden z ponoszonych kosztów – na cenę kredytu składa się jeszcze prowizja, ubezpieczenie oraz dodatkowe opłaty.
Samochód z leasingu
Drugą popularną opcją jest leasing pojazdów. Z kredytem samochodowym łączy go miesięczna rata, ale cała reszta wygląda już inaczej. W leasingu nie kupuje się samochodu na własność, tylko raczej pożycza, choć nie jest to ten klasyczny wynajem. Leasing jest umową długoterminową, zazwyczaj na okres od trzech do pięciu lat. W przeciwieństwie do zwykłego najmu, leasing daje możliwość wykupienia samochodu po preferencyjnej cenie. Wykup nie jest obowiązkowy, a wysokość rat zależy od wartości końcowej, czyli właśnie tej kwoty, za którą będzie można przejąć samochód od leasingodawcy.
W leasing można wziąć auto nowe, co jest bardzo wygodną opcją dla osób, które chcą korzystać z dobrego samochodu, jednak z różnych powodów nie mogą bądź nie chcą kupić go od razu na własność. Leasing jest dostępny dla pojazdów różnych klas, od małych aut miejskich pod luksusowe limuzyny, prócz tego leasing obejmuje jeszcze pojazdy dostawcze, busy, ciężarówki czy wybrane maszyny rolnicze.
Jeszcze taniej wyjdzie leasing pojazdów używanych, ale rzadko kiedy mają one więcej niż 4-5 lat. Z tego rozwiązania chętnie korzystają nowe firmy z ograniczonym budżetem – otrzymują do dyspozycji sprawne pojazdy, tyle że płacą mniej niż w przypadku leasingu modeli nowych. Poleasingowe samochody nie muszą jeszcze kończyć swojego żywota. Od firmy może je odkupić skup aut Inowrocław, a dla klientów szukających samochodu naprawdę taniego będzie to świetna okazja na zdobycie własnego pojazdu.
Lepiej leasingować czy kupować na kredyt?
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ to zależy od indywidualnej sytuacji klienta. Ogólnie rzecz biorąc, kredyt samochodowy jest korzystniejszy dla osoby prywatnej, podczas gdy leasing to atrakcyjne pod wieloma względami rozwiązanie dla firm. Oczywiście firma też może zaciągnąć kredyt, a dla indywidualnych klientów przygotowano ofertę leasingu konsumenckiego, trzeba po prostu ocenić, która z opcji rzeczywiście ma najwięcej zalet.
Dla firmy korzystającej z leasingu istotna jest kwestia amortyzacji podatkowej. Leasing ma przewagę, ponieważ raty leasingowe są wrzucane w koszty uzyskania przychodu, a to obniża podstawę opodatkowania. W przypadku kredytu samochodowego do kosztów można zaliczyć jedynie część odsetkową spłacanych rat. Leasing wiąże się też z mniejszą liczbą niezbędnych formalności i zazwyczaj łatwiej jest go otrzymać, bo nie wymaga on aż tak dobrej zdolności kredytowej co kredyt samochodowy.
Samochód zakupiony na kredyt jest własnością kierowcy i jeśli chce on po jakimś czasie zmienić model, to musi samodzielnie auto sprzedać, co nie zawsze udaje się szybko zrobić. Swoje prawa do samochodu posiada też bank, który udzielił kredytu samochodowego, więc choć sprzedaż przed spłatą zadłużenia jest możliwa, to wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Wprawdzie w leasingu również nie da się wymienić auta z dnia na dzień, ale klient może po zakończeniu umowy zrezygnować z wykupu pojazdu i wypożyczyć bądź kupić całkiem inny model.
W leasingu samochód przez cały czas umowy musi być serwisowany w autoryzowanych stacjach, podczas gdy auto zakupione na kredyt właściciel może naprawiać w wybranych przez siebie warsztatach, choć trzeba mieć na uwadze, że nowy samochód na gwarancji też powinno się oddawać do ASO.
Artykuł sponsorowany