Pożyczka pod zastaw nieruchomości

Pożyczka pod zastaw nieruchomości to rozwiązanie, które możesz znaleźć zarówno w bankach, jak i firmach pożyczkowych. Kluczową zasadą jest w tym przypadku obowiązek posiadania nieruchomości, która może być zabezpieczeniem zobowiązania. Dzięki temu masz szansę otrzymać wsparcie finansowe, nawet jeżeli nie masz idealnego scoringu.

 

Spis treści:

 

Czym charakteryzuje się pożyczka pod zastaw nieruchomości?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości to wyjątkowa oferta, która jest dostępna również w firmach pożyczkowych. Sprawdzi się doskonale w przypadku osób, którym zależy na wysokiej kwocie zobowiązania, ale ich scoring budzi pewne wątpliwości. Jeżeli masz nieruchomość na własność, możesz złożyć wniosek o takie zobowiązanie. Warto zwrócić również uwagę na zależność: im wyższa wartość nieruchomości, tym wyższą kwotę zobowiązania możesz otrzymać. Zdarza się, że wsparcie finansowe jest udzielane na wyższą kwotę niż ta, na jaką opiewa wartość nieruchomości. Co jeszcze jest charakterystyczne dla tej oferty?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości są udzielane na bardzo długi okres spłaty. Zazwyczaj jest to nie mniej niż 20 lat. Zdarza się, że w niektórych przypadkach obowiązuje okres kredytowania wynoszący nawet 30 lat. Jeżeli chodzi o oprocentowanie i koszty związane z tym zobowiązaniem, warunki są bardzo zbliżone do tych obowiązujących w przypadku kredytów hipotecznych. Bez wątpienia, to atrakcyjne warunki spłaty. Warto jednak zwrócić uwagę, że przed zaciągnięciem takiego zobowiązania należy dobrze przeanalizować swoje możliwości finansowe, aby uniknąć ewentualnych problemów ze spłatą i ryzykiem utraty nieruchomości.

Pamiętaj! Pożyczka pod zastaw nieruchomości to poważne zobowiązanie. Przed złożeniem wniosku zastanów się, czy to na pewno konieczne i rozsądne rozwiązanie dla Ciebie.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości – jakie dokumenty będą potrzebne?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości to jedno z najatrakcyjniejszych, a jednocześnie ryzykownych zobowiązań. Dlatego też pożyczkodawcy wymagają szeregu dokumentów, zanim zdecydują się na udzielenie takiego zobowiązania. Biorą się one przede wszystkim z konieczności udokumentowania prawa własności nieruchomości. Co będzie potrzebne? W zależności od rodzaju zabezpieczenia, którym może być działka, budynek mieszkalny, lokal użytkowy, może pojawić się konieczność dostarczenia części z poniższych dokumentów:

  • odpis z księgi wieczystej,
  • numer działki,
  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
  • wypis z rejestru gruntów z mapką,
  • zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn lub dowód jego opłacenia,
  • zdjęcie nieruchomości,
  • akt notarialny potwierdzający nabycie nieruchomości. 

Warto również zwrócić uwagę, że umowa o pożyczkę pod zastaw nieruchomości powinna być zawierana w towarzystwie notariusza. To on powinien przygotować jej treść. W razie wątpliwości możesz zadać mu niezbędne pytania i wszystko wyjaśnić. Jeżeli masz taką możliwość, skorzystaj z pomocy specjalisty. 

Pamiętaj! Jeżeli pojawiają się wątpliwości, a pożyczkodawca nie chce podpisać umowy w obecności notariusza, powinieneś pomyśleć o innym rozwiązaniu.

Kto może otrzymać pożyczki pod zastaw nieruchomości? 

Warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać pożyczkę pod zastaw nieruchomości, są zbliżone do tych obowiązujących w przypadku tradycyjnych zobowiązań. Musisz jednak dodatkowo mieć nieruchomość na własność, a także móc potwierdzić ją odpowiednimi dokumentami. Wśród osób, które mogą mieć szansę na pożyczkę pod zastaw nieruchomości, są niemal wszyscy:

  • osoby pracujące na etacie,
  • zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych,
  • emeryci i renciści,
  • a nierzadko nawet zadłużeni.

Jeżeli zastanawiasz się, czy masz szansę na otrzymanie pożyczki pod zastaw nieruchomości w przypadku zadłużenia, mamy dla Ciebie dobrą informację. Niektóre firmy pożyczkowe dopuszczają taką możliwość, kiedy wnioskodawca posiada odpowiednie zabezpieczenie oraz dochody pozwalające na spłatę nowego wsparcia finansowego.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości – jak złożyć wniosek?

Wnioskowanie o pożyczki pod zastaw nieruchomości odbywa się częściowo przez internet, ale ostatecznie do podpisania umowy będzie niezbędna osobista wizyta u wyznaczonego notariusza. Jak to działa?

Po pierwsze musisz przejść na stronę pożyczkodawcy. Zostaniesz poproszony o wskazanie kwoty i okresu kredytowania, a także wartości nieruchomości.

Drugim krokiem będzie wypełnienie formularza wniosku. Musisz uzupełnić go danymi osobowymi, adresowymi, kontaktowymi i finansowymi. Dodatkowo pojawią się pola dotyczące zabezpieczenia. Na tym etapie należy również przygotować niezbędne dokumenty.

Trzeci krok to weryfikacja tożsamości. Możesz to zrobić za pomocą przelewu weryfikacyjnego, aplikacji weryfikacyjnej. 

Czwarty krok to oczekiwanie na decyzję pożyczkodawcy. Jeżeli będzie pozytywna, czeka Cię wizyta u notariusza i podpisanie umowy.